Hakkımda

Gaziantep doğumluyum. 1962 yılından beri Fatih ilçesinde ikamet etmekteyim. Fatih İlçesinde bulunan

  • İbrahim Alaattin Gövsa İlk Okulu
  • Çapa Ortaokulu ve
  • Şehremini Lisesi'nde okudum. 

 Üniversiteyi İ. İ. T. İ. Akademisi Sultanahmet İşletme Muhasebe Bölümünü 1981 yılında bitirdim.(Marmara üniversitesi) Askerliğimi, Jandarma Asteğmen olarak Urfa hududunda karakol komutanı olarak tamamladım. 1986 yılında SHP Fatih ilçesine kayıt oldum. 1989 yerel seçimler sonucu kazandığımız Fatih belediyesinde önce Halkla İişkiler Müdürlüğü, sonrada Zabıta Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Kasım 1991yılında  yapılan 19. dönem genel seçimlerinde SHP'den milletvekili aday adayı oldum. Yapılan önseçim neticesinde, Fatih ilçesinde 4.sıraya yerleştim. İstanbul 2.seçim bölgesinde 12.sırada seçimlere girdim. Daha sonraki yıllarda ( 1997-2003 ) CHP Fatih İlçesinde 3 dönem başkan yardımcılığı görevini ifa ettim. 1999 yerel seçimlerinde ve 2002 genel seçimde, seçimden sorumlu başkan yardımcı ve Seçim, Propaganda Komisyonu Başkanı olarak tüm çalışma ve propaganda programlarını bizzat yaparak yürüttüm

Fazıl Uğur SOYLU
Fatih Belediye Meclis Üyesi
 İki dönem Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Genel Başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Fahri Trafik Müfettişiyim. 5200 üyesi bulunan İstanbul Tv. Tamircileri Meslek Odası Denetleme Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundum. Meslek Odasında Başkan Yardımcılığı görevini 3 yıl ifa ettim.S.M.Mali Müşavirim, ancak Bilişim ve Elektronik konusunda ticari faaliyette bulunmaktayım. Ankara merkezli Bilişim Güvenliği Derneği (BGD) kurucusuyum. İstanbul’da Türkiye Bilgi Güvenliği Derneği (TBGD) kurucusu ve yönetim kurulu üyesiyim. Bilişim Yazılım Birliğinin (BİYESAM), kurucu üyesi ve yöetim kurulu üyesi, Türkiye Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonunun (TÜBİFED) kurucu üyesiyim. Ayrıca, İstanbul Elektronikçiler ve Bilişimciler Derneği (ELBİDER) yönetim kurulu üyesiyim. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Bilirkişilik Daire Başkanlığı, İstanbul Bilirkişi Bölge Kurulunda Sosyal Beşeri ve İdari Bilimler Ana Dalı, Kamu Yönetimi, İşletme Belediye ve İdare Uzmanlık Alanlarında 1226 sicil numaralı Bilirkişiyim.
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı, İstanbul Adlî Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığında (İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında) 221 Sicil numarası ile Uzlaştırmacı olarak 2016 yılından itibaren Toplumsal Barışa hizmet amaçlı Uzlaştırmacı olarak görev yapmaktayım.

 

İki dönem Yüksek Ticaretliler Derneği başkan vekilliği görevini  yürüttüm. Marmara Üniversitesi Mezunlarının kurduğu vakfın (İSTİVAK)  yönetim kurulu üyeliğinde ve İktisadi İşletmesi Müdürlüğünde bulundum. ŞEHMED, TÜBİDER, TUDER, TBD ve TUKODER' in üyesiyim.  Evli 2 çocuk babası olup iyi derecede İngilizce biliyorum.                                                                                

29 Mart Yerel seçimlerinde CHP'den aday olduğum Fatih ilçesi belediye meclis üyeliğine halkın onayını alarak seçildim. Sosyal demokrat belediyecilik hizmetlerinin öngördüğü, insan odaklı belediyecilik anlayışı doğrultusunda, geçmiş deneyimlerimden faydalanarak İstanbul'un büyük ilçelerinden biri olan ve tarihi yarımadanın tamamı sınırları içinde kalan Fatih Belediyesi'nde Meclis Üyesi olarak Fatih halkına 2009-2014 seçim döneminde olduğu gibi 2014-2019 seçim döneminde de hizmet etmekteyim. Fatih Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu, (Nisan2009-Nisan2015) Denetleme (2012-2013) 2017ve Esnaf Komisyonu (Nisan2014-Nisan2015) Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonu (Ocak 2016 -Halen) üyeliği yaptım.

FAZIL UĞUR SOYLU' NUN NİSAN 2009 - OCAK 2015 MECLİS ÇALIŞMALARI VE TÜRGEV KONULU KİTABI

Meclise Verilen Önergeler 2014-2019


2012BÜTÇE KONUŞMASI


Fazıl Uğur SOYLU


FATIH KENT KONSEYİ KONUŞMASI_3


FATIH MECLİSİNDE KONUŞMASI_2


FATIH MECLİSİNDE KONUŞMASI-1


FATIH KENT MECLİSİ G.KURULU


TARİHİ YARIMADA KURTULDU

Linkler

CHP Genel Merkez
CHP İstanbul
CHP Fatih

Türkiye Belediyeler Birliği
Fatih Belediyesi
Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü