Meclis Soru Önergeleri 3 - 2 - 1

11

07/12/2009
Konu: Tarihi Yarımada Platformu


Fatih Belediye Meclis Başkanlığına

Belediye yönetimimiz, 21 Kasım cumartesi günü Sultanahmet’te bulunan Marmara Üniversitesi toplantı salonunda, Fatih ilçesinde bulunan siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Fatih Belediyesi Tarihi Yarımada Platformu adı altında bir toplantı yapmıştır. İlçede bulunan siyasi partilere (örneğin DSP’ye) davet yapılmış, ancak CHP davet edilmemiştir. İlçemizde bulunan meslek odalarının ve derneklerin bir kısmı davet edilmiştir. Bu sebeple;

  • Bu toplantıya katılanlar hangi kriterlere göre seçilmiştir?
  • Bu seçim yapılırken taraf olanlar mı davet edilmiştir?
  • Fatih Tarihi Yarımada platformu adı altında yapılmak istenen nedir?
  • Bu platformun sekretaryası kimlerden oluşmaktadır?
  • Neden bu toplantı meclis grubundan saklanmıştır?
  • Meclis üyeleri neden davet edilmemiştir?
  • Yapılmak istenen, Kent konseyinin alt yapısını mı oluşturmaktır?

 

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını, kent konseyi ve tarihi yarımada platformu ile ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında, grubumuza, ilgili başkan yardımcısın veya Tarihi Yarımada genel koordinatörünün detaylı bilgi içeren bir brifing vermesi için dilekçemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz.

10

02/11/2009
Konu: Kaçak Binaların Yıkımı


Fatih Belediye Meclis Başkanlığına

29.09.2009 tarihli Hürriyet gazetesinde, Yalçın Bayer’in köşesinde Büyükşehir’in gücü hamama değil Kemer Okulları’na yetiyor başlıklı yazıda konu edilen, ayrıca inşaatın bitişiğinde tarihi Acemoğlu Hamamı’nın bulunması nedeniyle Anıtlar Kurulu 4. dairesinin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, şehzadebaşı’ndaki Celal Ağa Konağı isimli otel için Fatih belediyesi nasıl bir işlem yapmıştır, otele ruhsat verilmiş midir?

Yukarıda yöneltilen sorunun cevabını kapsayacak şekilde,  grubumuza  yazılı olarak bilgi verilmesi için dilekçemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz

09

08/10/2009
Konu: Parklar ve Depo Ruhsatı


Fatih Belediye Meclis Başkanlığına

Aşağıdaki konular hakkında grubumuza yazılı olarak bilgi verilmesi için dilekçemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz.

1. Fatih’in çeşitli semtlerinde bulunan parkların çok bakımsız ve temizlikten yoksun olduğu görülmektedir. Halkın dinlenme ve nefes alma alanları olan bu yerlerin daha dikkatle korunması ve bakımının yapılması önem arz etmektedir. Bu konuda belediyenin acil önlem alması,

3. Seyitömer Mahallesi Emrullah Efendi Sokak N:15 de bulunan depoya, erken saatlerde çevreyi rahatsız edecek şekilde büyük tonajlı araçlarla mal sevkiyatı yapıldığından, çevre halkı tarafından yoğun şikâyet  konusu olmaktadır.

Bu deponun işgaliyesi ve ruhsatı var mıdır? Yoksa depo için kanuni işlemlerin yapılmasına, varsa bu bölgede bu tür işlerin yapılması için ruhsat verilmesinin doğru olmadığından ruhsatın iptaline, ayrıca aynı şahıslara ait Cevdetpaşa cad. No:4 de ki işyerinin yoğunluğu nedeniyle trafiğin engellenmemesi ve araç parklarının kaldırılması için tedbir alınmasına.

08

05/10/2009
Konu: Kedi ve Köpeklerin Bakımı


Fatih Belediye Meclis Başkanlığına

Fatih ilçesinde sıkça yaşanan, vicdanı rahatsız eden sahipsiz sokak kedi ve köpeklerin yaşamlarını sürdürürken beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayamaması, kontrolsüz üremeleri vatandaşları üzüntüye sevk etmektedir. İlçemizin; Küçükmustafapaşa, fener ve balat bölgesinde yoğunlaşan bu durum içler acısı bir hal almıştır. Hayvan sever vatandaşlar sakat yavru kedileri Fatih Camii’nin avlusuna bırakmakta ve orada istenmeyen bir manzara oluşmaktadır.

Hayvan hakları yasasının 4. maddesinin 3. fıkrası gereği yerel yönetimlere sahipsiz kedi ve köpeklerin hayvan barınaklarına alınıp tedavilerinin yapılması, kısırlaştırma işleminin yapılıp kontrolsüz çoğalmalarının engellenmesi ödevini vermektedir. Kısırlaştırma işlemi yapılan kedi ve köpeklerin doğal ortamına salınması, sakat olanların barınaklarda uygun şekilde bakılması hayvan hakları yasasının yerel yönetimlere yüklediği bir hükümdür. Belediyemizin Yedikule de olduğu gibi bu bölgelerde de sorunu çözmek üzere gereğini yapması için dilekçemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz.


07

07/09/2009
Konu: Belediyenin Borçları


Fatih Belediye Meclis Başkanlığına

Gelir idaresi verilerine göre, devlete 46.555.000 TL  borcu olan ve borçlu belediyeler sıralamasında, dördüncü sırada yer alan Fatih Belediyesinin;

  1. Vergi borcu ne zaman ve ne şekilde ödenmesi planlamaktadır?
  2. Vergi borçlarına gecikme cezası uygulandığından, ödemelere öncelik verilmekte midir?
  3. SGK gibi başka devlet kurumlarına, bankalara ve üçüncü şahıslara ne kadar borcu vardır?

Yukarıda yöneltilen soruların cevabını kapsayacak şekilde, tüm borç yapısı ve ödeme planı hakkında grubumuza sözlü veya yazılı olarak bilgi verilmesi için dilekçemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz


06

07/09/2009
Konu: Tekit


Fatih Belediye Meclis Başkanlığına

Yeni seçim döneminde başkanlık makamına, CHP Meclis grubu ve CHP meclis üyeleri tarafından münferiden yazılı ve sözlü olarak verilen soru önergelerine, başkanlık makamı cevap vermemiştir. 5393 sayılı yasanın 26. Maddesinde, belediye meclis üyelerinin bilgi edinme ve yürütmeye soru yönelterek cevap alma hakkı verilmiş olduğu açıkça belirtilmektedir. İvedi olarak tarafımızdan verilmiş olan soru önergelerinin cevaplandırılması için gereğinin 5393 sayılı yasa nezdinde yapılması ve yazımızın 1. Defa Tekiden başkanlık makamına havalesini arz ederiz.

 

 

1 - 2 - 3

 

Linkler

CHP Genel Merkez
CHP İstanbul
CHP Fatih

Fatih Gündem
Fatih Belediyesi
Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü